Dobro došli, prijavljeni ste kao.    »    Register »

Odluka o kandidaturi Srbije u Briselu

Brisel – Šefovi diplomatije zemalja EU razmatraće u Briselu da li da Srbiji odobre status kandidata za članstvo u EU. Ključni stavovi Nemačke, Austrije i V. Britanije.

Od toga šta oni budu odlučili zavisiće stav šefova država ili vlada na samitu 9. decembra.

Posle dogovora Beograda i Prištine o prelazima na Kosovu porasli su izgledi da Savet ministara spoljnih poslova EU popodne oceni da Srbiji treba odobriti status kandidata za članstvo i taj stav prenese vođama evropske dvadesetsedmorice koji se sastaju 9. decembra.

Evropski diplomatski zvaničnici u Briselu smatraju da će, pre svega od Nemačke, Austrije i Velike Britanije zavisiti u kojoj meri će biti uvažen napredak u dijalogu Beograd-Priština, što je naročito Berlin, uz uklanjanje barikada na severu Kosova, postavio kao preduslov za odobravanje kandidature Srbiji.

Konačan stav će dati šefovi država ili vlada EU 9. decembra, ali je nužno da se do petka smiri situacija na severu Kosova.

Zbog kompleksnosti situacije zato može čak da se dogodi i da se neizvesnost produži sve do četvrtka i petka.

Uprkos tome što je postignut sporazum između Beograda i Prištine, izgledi obe opcije – i pozitivne i negativne – podjednaki su. Svaka procena je nezahvalna, a jedina reč koju su svi sa sigurnošću izgovarali bila je – oprez.

Prema trenutnom rasporedu snaga u EU, Srbiji su do poslednjeg časa nedostajala tri glasa, u horu od 27, koji odlučuje konsenzusom. Najuporniji je Berlin, slede ga Beč i London. Svi ostali praktično otvoreno podržavaju kandidaturu Srbije i ukazuju na opasnost po ceo region, ukoliko integracioni procesi ne održe ritam.

U Berlinu u nedelju, kako pišu Novosti, nisu imali zvaničan odgovor na pitanje da li će najnoviji sporazum između Beograda i Prištine nešto promeniti u njihovom stavu. Ipak, iz nezvaničnih izvora smo saznali da Berlin ”prvo mora da prouči detalje iz ovog sporazuma pre donošenja konačne odluke”, što znači da još nije sve izgubljeno.

Jezičak na vagi kojom se mere zasluge za kandidaturu, klatio se poslednjih meseci tamo-ovamo. Posle početka dijaloga s Prištinom i ispunjenja haškog uslova, svi su već videli kandidaturu u džepu i čak određivanje datuma za početak pretprijemnih pregovora. Usledile su, međutim, tenzije na severu Kosova, došlo je i do ranjavanja vojnika Kfora i, jedno po jedno očekivanje polako je stavljano u fioku.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je u petak svela nade na minimum, izjavom da Srbija nije ispunila uslove za dobijanje statusa kandidata. Posle toga je, međutim, usledio važan sporazum između Beograda i Prištine o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima, što je značajan adut u očekivanjima da Gvido Vestervele u ponedeljak, možda, popusti pod ubeđivanjima evropskih kolega da je Srbiju potrebno nagraditi za do sada ostvarene reforme i ohrabriti je da nastavi na evropskom putu, a da bi dalja uslovljavanja trebalo prebaciti na utvrđivanje datuma za početak pregovora.

Odluka o kandidaturi Srbije biće doneta 8. i 9. decembra na Evropskom savetu, tvrdi za ”Novosti” portparol Ke d’Orseja Bernar Valero.

“Naš stav je jasan. Zalažemo se za to da Evropski savet u četvrtak i petak potvrdi preporuku EK i Srbiji dodeli status kandidata. Takođe, želimo da se razgovori između Beograda i Prištine nastave i prodube, da budu konstruktivni, održivi i da reše sve probleme”, istakao je Valero.

Potrparol Ke d’Orseja je, odgovarajući na pitanje da li je Pariz po pitanju kandidature u kontaktu s Nemačkom, istakao da je Francuska u kontaktu sa svim partnerima u EU, ali da ne zna šta će oni odlučiti.

Šefovi diplomtija Unije razmotriće danas evrointegracije i drugih država Zapadnog Balkana. Ministri EU će se izjasniti o preporukama ocenama Evropske komisije o svakoj zemlji kanditatu i potencijalnom kandidatu za članstvo u EU.


Komentari čitalaca

Najnovije vesti

Preporučujemo

Reklame

Preporučujemo